17 Mart 2014 Pazartesi

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git

Bu kitabı ikinci kez okuyuşum.
Çok sevdiğimden değil bilakis hiç sevmediğimden.
İlk okuyuşumun üzerinden yaklaşık 15 yıl geçmiş.
O zamanlar çok popülerdi bu kitap, acayip övülüyordu.
Ben de tabii ki okumuş büyük bir hayal kırıklığına uğramıştım. Öyle sevmemişim ki kitap hakkında hiç bir şey bırakmamışım hafızamda. Konusunu bile hatırlamıyorum, sadece hiç sevmediğimi, okurken çok sıkıldığımı hatırlıyordum.
Hala övgülere denk gelince, ikinci kez okumaya karar verdim. Hazır Can Yayınları kapağı da yenilemiş...

Kitap bir anneannenin torununa yazdığı, annesinden, kendisinden, hatalarından bahseden mektuplardan oluşuyor. Bütün bunları yazarken bir yandan çaktırmadan akıl veriyor aslında.
Onlu yaşlarını süren bir genç kızın neden sevmediği çok açık. Neden sevmediğimi anlıyor, kendime hak veriyorum. Şimdi bile anneannemi bu kadar sevmiyor olsam, bu kitaba ikinci bir şans vermeyeceğimi biliyorum. 135 sayfadan oluşsa da kitap, bir çırpıda bitmiyor.
Tamam fena değil ama neden bazı insanların hayatının kitabı olduğunu, bu kitaptan neden çok etkilendiklerini anlamadım. Anlayamıyorum.

Not: Bilgisayarsiz gunlere devam. Taslaklari eritelim bu arada.

12 yorum :

 1. Bende okumuş ve sevmemiştim :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaşasın , böyle bi yorum beklemiyordum :D

   Sil
 2. Ben beğenerek okumuştum, hatta kitabın ardından yüreğinin sesini dinleyide okumuştum. Zevk meselesi galiba, bende vampirli kitapları insanlar neden okur diyorum mesela. Keyifli okumalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. beklentiyle alakalı bence. överken dikkat etmeli insan :D

   Sil
 3. baya oluyor okuyalı aama sevdığım romanlardandır *-* sızede keyflı okumalar

  YanıtlaSil
 4. bende iki üç kez okudum bu kitabı ve çok beğendim.. hayatımın kitabı değil ama neden öyle dediklerini söyleyeyim sana: bu kitap sayesinde belki bazı yanlışları yapmaktan dönmüş olabilirler yada bazı detayları daha net görebilmiş olabilirler.. genelde şartlanıp yaşamış insanların sınırlarını aşmalarına yardımcı olmuş olabilir..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dediğin gibiyse harikaymış ;)
   takılıyroum sevilmeyecek bir kitap değil de çok abartılacak bir kitap da değil sanki :D
   o açıdan benim eleştirim.

   Sil
 5. Tahmin edebileceğin gibi ben okumuş ve sevmiştim. Ama şu gerçek ki çok abartılıyor bazı kitaplar. Hele aradan bunca yıl geçtikten sonra okuduğumuz onca kitap, onca yazar çok daha etkileyici izler bırakıyor. Beğenmemen normal aslında :D

  YanıtlaSil
 6. ohh be! sevmediğine çok sevindim inan :)) ortaokul zamanlarında öğretmen okutmuştu, sevmemiştim ama herkes o kadar hayran kalmıştı ki, sorunun kendimde olduğunu düşünüp sevmiş gibi davranmıştım :( geçenlerde kardeşim okurken baktım tekrar ama ı-ıh sevilecek gibi değil.. en azından benim için ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bazen birinin kral çıplak demesine ihtiyac duyarız.
   ben de sevmeyenleri görünce rahatlıyorum valla yoksa tekrar tekrar okuyabilirim :)
   hayır ikinci okuyuşumda ilkinden daha başarılı bulduğum da bir gerçek.

   Sil

söz sizin...