9 Nisan 2014 Çarşamba

My Name Is Khan

Tavsiyeleriniz doğrultusunda Hint filmlerinden oluşan uzun bir listem oldu.
3 Idiots yazıma bıraktığınız yorumlar için çok teşekkür ederim.
Ben de sizin ilginizi karşılıksız bırakmayarak düzenli olarak önerdiğiniz filmleri izleyecek, burada bahsedeceğim ^.^

Bu haftaki filmim, en çok oy önerisiyle listemin tartışmasız zirvesine yerleşen "Benim Adım Khan" oldu.


Kajol ve Shahrukh Khan'ın baş rollerini üstlendiği filmin basitçe anlatılmayacak bir konusu var. Annesine mutlu olmak için söz veren ve her zaman verdiği sözü tutan Rizvan Khan'dan insanlık dersine tanıklık ettim ben bu filmde.
Zaten hassas olduğum bir konu, bir de süper işlenmiş.. Perişan oldum, diyebilirim kısaca.


Çok fazla etkilendiğim yer oldu. Bu film, okuduğum bir kitap olsaydı eğer, bir çok cümlenin altı çizilirdi.
Kardeşinin ağlayabildiği için şanslı olduğunu söylediği kısmı hatırladınız mı?
Ya da ağladığında, annesini taklit ederek "sen benim oğlumsun, değil mi?" diye teselli ettiği sahneyi?
İşte o sahnelerde ben ağlıyordum...

Zaten mütemadiyen ağladım.
Sanırım bende gözyaşı kalmadı.
Film bitip dişlerimi fırçalamaya gittiğimde gözlerim kızarmış ve küçülmüştü.

Ben her zamanki gibi konusunu bilmeden izlemeye başladım, sadece otizm hikayesi olduğunu düşünüyordum. Belki de hazırlıksız yakalandım. Belki de dediğim gibi zaten hassasiyetimin olduğu bir konu üzerineydi. Bilemiyorum. Diyebileceğim tek şey son derece etkilendiğim.

Georgia'yı Gürcistan diye çevirmişlerdi. Bu hataya bir mana veremedim ancak yine de iyi ki orijinal diliyle izlemişim.


Listemde yeteri kadar Hint filmi var, o yüzden bu sefer filmi izleyenlerin favori sahneleri öğrenmek istiyorum.
Evet, en etkilendiğiniz sahne?
(Filmi izlemeyenlere de izleyin bence, demek oluyor bu)

20 yorum :

 1. en sevdiğim filmlerden biridir,ben de çok etkilenmiştim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. benim de en sevdiğim filmlerden biri oldu

   Sil
 2. bizde hayat arkadaşımla izlemiş çok beğenmiştik tekrar hatırlayıp duygulandım bu post ile :) birde nacizane tavsiyem barfii isimli film :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. barfi listemde, sırayla gidiyorum artık ama üst sıralarda yakında izlemiş olurum.
   bu arada "hayat arkadaşım" demen çok hoşuma gitti ^^

   Sil
 3. Hiç şüphesiz Bay Khan'ın Ulu açık namaz kıldığı sahne. Bay Khan da neyse adam zaten benim ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. off süperdi!!
   ondan öncesinde, daha uygun bir yerde kılmalısın diyen müslümanlarla konuşması da çok güzeldi, sonra onlarında georgiaya yardıma gelmesi de..

   Sil
 4. Ben bu filme başladım. Sonra bir şey oldu kapattım. Bir daha da geri dönmedim unuttum. Ama çok meşhur bir fildmdir. Sanırım çok dram olması sebebiyle erteledim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. herkesin ben kadar etkilenceğini sanmam, ben hiç susmadım :D

   Sil
 5. Sonunda Hint Filmlerini izlemeye baslamana cok sevindim:)Ben ise sana şiddetle Amir Khan filmlerini tavsiye edebilirim.Blogda da vatdi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet nihayet!
   çok uzun bir listem var, bir çoğunda amir khan oynuyormuş zaten :)

   Sil
 6. Georgia zaten Gürcistan değil miydi? :) Çok güzel iki filmle başlangıç yaptın :) En etkilendiğim sahneyi bilemeyeceğim ama ben de filmden genel itibariyle çok etkilenmiştim. Ki benim de bedensel engelli kardeşim var bu yüzden hassasım bu konuda.. Kesinlikle çok güzeldi 3 defa izlemiştim sanırım. Bu arada L'arnacoeur izledim dün :) Beğendim ve senaryosuna bayıldım. Nasıl düşünmüşler etmişler diye :) Kısa olması cazip kılıyor Fransız filmlerini sanırım :) Amelie de 2 saati bulmuyordu bu da :) En kısa zamanda diğerini de izleyeceğim inşallah :)

  Kocaman sevgilerrr :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. georgia amerikada bi eyalet, gürcistan bir ülke. gürcistanın ingilizcesi georgia olabilir ama khanın washingtondan kalkıp gürcistana gitmesi maantıklı değildir. ya da gürcistanda zencilerin yaşaması falan. neyse zaten bu çevirmenlerin bilmesi gereken birşey bizim değil :)))
   filmi begenmene sevindim. birkaç fransız filmim daha olabilir blogta yazdığım, ancak güzelleri izlediğin ve izleyecek oldugun :D

   Sil
  2. bu arada, seninde etkilenmek için büyük bir sebebin varmış, Allah kolaylıklar versin..

   Sil
  3. Teşekkür ederim amin inşallah. Hiç bu bakımdan düşünmemiştim filmde dikkat etmemişim demek ki :) Şu vizeler bi geçsi filmlere dizilere daha çok vaktşm olacak işallah ^^ :*

   Sil
 7. 'Ben oğluma iyi bir baba olamadım.' kilisede toplandıklarında söylemişti.Ben ağlamaktan tişörtümü sırılsıklam yaptım o ayrı mesele.

  YanıtlaSil
 8. Filmleri orjinal dilleri ile izlemek daha güzel oluyor ancak ben de bu filmi tr dublaj ile izledim. Tabi bazı yerleri oturtmakta güçlük çektim :) Ama gerçekten çok güzel bir filmdi. Zaten otizm konusu başlı başına dikkat çekerken bunun yanına 11 Eylül ve müslümanların yaşadıkları da eklenince etkisi kat be kat artmış. Film gerçekten kitap olmalıydı, sanırım altı çizilmedik yer bırakmazdım. Annesinin Khan'a ilk başta söylediği 2 tür insan vardır sözü çok etkilemişti, ayrıca namaz kılmak uğruna otobüsün gitmesi ve para kazanmak için herşeyi tamir etmesi, Afrikadakiler için yardım toplayan bir kuruluşa yardımetmesi bayanın "bunlar afrikadaki hristiyanlar için" demesi ve Khan'ın "tatlım tatlım afrikada yaşayanlar hristiyan değil demesi,... Eğlenceli sahneleri de atlamamak lazım :) mesela kozmetik ürünleri önce kendisi kullanıyordu, kıza defalarca evlilik teklif etmişti... sanki uzun bir dizi izlemişim gibi :D her sahne büyüleyiciydi... teşekkürler hatırlattığınız için...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben de teşekkür ederim üşenmeyip sevdiğiniz kısımları yazdığınız için, okudukça tekrar etmiş oluyorum hoşuma gidiyor ;)

   Sil
 9. ağlaya ağlaya izledim desem:)) bende birkaç gün önce izledim hint filmlerine merakım arttı bütün çocuklar özeldiri izledim dün oda gerçekten güzel bir film yine barfide güzel sevdim hepsini:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. barfiyi de izliycem.
   daha çoook filmimiz var izlenece :D

   Sil

söz sizin...