21 Mart 2014 Cuma

Kurt Seyit Ve Şura


Dizi hakkında yazmak istiyordum, ancak bilgisayarın beklenen çöküşü ile bu yazı biraz gecikti.
Gecikse de, internette dizinin görkemine layık görsellerini bulamayınca, ben bari ekleyeyim, dedim.

Öncelikle bu bir seferlik bir yazı. Diziyi izlemeye devam edebilir miyim bilmiyorum.
Ancak izlediğim kadarıyla bu büyük prodüksiyonun bahsedilmeye layık olduğu görüşündeyim.
Hem azcık dedikodu yaparız fena mı?
:)

Kitabı okuyalı uzun zaman olduğu için, henüz okumuş, bilgileri taze insanların eleştirileri yapamıyorum ben. Evet aklımdaki Seyt ve Shura bu ikili olmasa bile, içime sindiğini söyleyebilirim. İlk bölüm, dizilerin ilk bölümlerinde alıştığımızın aksine son derece yavaş ilerledi. Ancak görkemli dekorasyon, birbirinden hoş aksesuarlar, kısacası işin ehli kişiler tarafından her bir şey özenle hazırlandığı için tam bir görsel şölendi.
Bu görsel şölene Kıvanç Tatlıtuğ da dahil elbette 

Kitaptan çok fazla yeri hatırlamasam dahi, ilk bölümde hakkını veremedikleri opera salonu sahnesini çok sevmiştim. Hatta dizideki sahne hayalimden o kadar sönüktü ki, acaba başka bir kitapla mı karıştırıyorum diye kendimden şüphe ettim.

Farah Zeynep Abdullah -bu ne güzel isimdir böyle- benim için pek de ehemmiyeti olan bir oyuncu değildir açıkçası. Ancak oyunculuğuna bittim. Rolün hakkını vermesinin yanı sıra harika bir sarışın olmuş.

Dizideki kıyafetler birbirinden şık, işçilik kusursuz. Kürkler şapkalar.. ah ben mest tabii ki!..Ablaya hastayım bu arada, bu ne güzelliktir böyle Seda Güven?!


Mekanlar..Hollywood yapımları gibi değil mi ama şimdi? Görsellere bakmak bile pek keyifli.. Daha çok var ancak yeteri kadar paylaştım sanıyorum. Bıkın istemem amaaaa.. bu yazıda yeteri kadar Kurt Seyit Eminof yok bence ♥.
Sözü size bırakıyorum, kitabı okuyanlar/okumayanlar, sizce nasıl dizi?

18 yorum :

 1. Okumadım ama beğenmedim de diziyi ben :) İzlememek için bin takla atıyorum mutfakta takılıyorum falan :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. takla atma ya izle :)
   nasılsa sarmazsa sarmaz.. ama bi de sardı mııı :))

   Sil
 2. Kitabı okumadım ama dizinin ilk bölümünü izledim. Görsel olarak güzel bir dizi ama biraz yavaş bu sebeple 2. bölümü izlemedim. 2. bölümde de ne zaman o kanalı açsam bir öpüşmedir gidiyordu iyiki izlememişim dedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet çok öpüştüler, her seferinde de annem içeri girdi :))

   Sil
 3. Kitabı okumadım canım, ama ilk bölümün ağırlığından etkilenip 2.bölümün heyecanını pek yaşayamadım yalan değil.Yalnız kusursuz bir görüntü kalitesi ,mekan seçimleri, giysiler, saçlar tüm detaylar çok güzel ... Ama izlemeye devam edeceğim bir dizi çünkü içinde çok güzel bri tarih anlatımı da var aşkla birlikte benim için tek başına bu bile yeterli...

  Bizim Çalıkuşu ne oldu Seyhan ım ya, saatleri ileri çektiler yarı uyur vaziyette izlemekten bittiğinde hiç bir şey hatırlayamıyorum :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. vermediler bu hafta, iyice soğuttular artık.
   bitecek sanırım yol yapıyorlar.
   Aslında özlem, kitabı okusan daha çok severdin. asıl güzel bir anlatım ve tarih kitapta saklı.
   gerçi hani şimdi birşeyler belirlenmişken okumak ne kdr etkiler bilmiyorum..

   Sil
 4. Benim yazımı belki görmüşsünüzdür.
  Beğenmemiştim. :)
  Ama belirttiğim gibi, sizde onu belirtmişsiniz. Farah Zeynep Abdullah, rolünü hakkıyla yapan ve kendini sevdiren tek kişi, bana göre.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. onu da sevmeyenler var.
   çok aptal aşık geliyormuş. ben de bu kadar safı oynayabilmesine şaşırıyorum.

   Sil
  2. :) E zaten aptal aşık oluyor kızcağız.. yani saf bir aşık. Dediğiniz gibi iyi oynuyor. Bir kere izledim ama hatırımda hala o bakışları falan..

   Sil
 5. Ben bu kitaptan önce Kurt Seyt&Murka yı okumuştum çok akıcıydı.Sonradan Shura kitabına başladım ama çok sıkıldım ve bitiremedim.Dizinin ilk 2 bölümünü okumuşumdur heralde ama Murka kitabında da sıkça bahsedildiği için Shura gerçekten tam rolünün hakkını veriyor.Tamamen diziyi izlemedim.Ama opera binası yorumunuza katılıyorum, kitapta olay orda başlıyor zaten daha farklı olabilirdi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sırayı karıştırmışsınız ama.
   ilk shura yı okuyanlar ise murkayı çok sevmiyorlar.
   ben de o yorumlara kanıp murkayı okumadım.
   aslında okumalıymışım bak şimdi..

   Sil
 6. baktım ki herkes izleyecek, ofiste falan konuşuluyor bende bi merak bi merak! önce kitabı mı okusam dedim sonra vazgeçtim vaktim yok sırada bekleyenlere ayıbolmasın. herneyse... kitabı okumamış ve ikinci bölümüne tesadüf edip bölük börçük izlemiş biri olarak gereksiz sündürülmüş romantizm, kızın ağzının o yarım açık duruşu artı müzikler falan beni çok sıktı. zaten kırımdaki durumlar malum. ben de eşime kırımın tarihi hakkında sorular sorar oldum. wikipedialara daldım. iyi oldu kültürüm arttı biraz:)) açıkçası beğendilermi izleyenler diye de merak edip duruyordum. ama sırf merak yani dizinin cazibesiyle ilgili dğil sosyal medya pazarıyla ilgili ;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aksine kitabı okuyarak zamandan tasarruf edersiniz, ikinci bölümün uzunluğunu düşünürsek hele izlemeye harcağınız zamanla bir sürü kitap okuyabilirsiniz :)
   sosyal medyanın etkisi yadsınamaz tabii o da bir gerçek ;)

   Sil
 7. kım ne derse desın *-*

  bens evenlerdenımmm

  YanıtlaSil
 8. sunu söyleye bilirim ki birinci bölümünün tekraini kac kez izledim bilmiyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. peki sunu sormama izin ver:
   ssevdiğin için mi tekrar tekrar izledin, yoksa o kadar çok mu tekrarına denk geldin :)

   Sil
 9. ayy hep diyorum ki eğer ben bu kıvanç insanının dizisini izlemiyosam kimse izlemiyodur, reytingleri de pek iyi değilmiş galiba, kıyamam yavruma ):

  YanıtlaSil

söz sizin...