29 Ocak 2011 Cumartesi

Nasılsanız Öyle İdare Edilirsiniz


Asitane'ye yakın köylerdeki bir adam bir diğerinden bir tarla satın alarak sürmeye başlıyor. Çok geçmeden sabanına, ağzına kadar çil çil altın dolu bir küp takılıyor. Ancak küpü derhal sahiplenmek yerine tutuyor, tarlayı satın aldığı öteki adama teslim etmek istiyor; diyor ki, "Ben senden tarlanın üstünü satın altım, altını değil. Eğer tarlanda bu kadar altın olduğunu bilseydin elbette ki bana bu fiyata bırakmazdın. Al, bu altınlar senindir"

Tarlanın ilk sahibi ise daha başka türlü mukabele ediyor, "Ben sana tarlayı olduğu gibi, taşıyla toprağıyla beraber sattım. Bu sebepten çıkan altınları almaya hiçbir hakkım yoktur. Bu altınlar senindir dileğini yapabilirsin."

Fakat öteki bu işten kendi üzerine vebal kalacağına direterek meseleyi kadıya götürmeyi teklif ediyor ve iddialarını kadının huzurunda tekrarlıyorlar. Kadı, meseleyi dikkatle dinledikten sonra her ikisine de çocukları olup olmadığını soruyor. Birinin kızı, birinin de oğlu olduğunu öğrenince, oğlanla kızı nikahlamaya ve altını çeyiz olaraka vermeye karar veriyor ve ekliyor, "Zaman Sultan Süleyman Han'ın zamanıdır ve bu yüzden adaletten kıl kadar ayrılmamak gerektir. Sizin gibi dürüst ademlere yakışan da birbirine dünür olmaktır."

Okay Tiryakioğlu, "Kanuni" sayfa 156dan alıntıdır.

Size de başlıktaki hadis-i şerifi hatırlatmadı mı bu durum?

25 yorum :

 1. Zaman Sultan Süleyman Han'ın zamanıdır... Ve işte sırf bu yüzden insanlar bukadar dürüst ve daha çıkarsız..şimdiye uyarlandığında öyle bir senaryo yazılır ki bu hikayeye, aslına hiç benzemez..
  örneğin tarlayı satın alan söylemez, diğeri nasılsa öğrenir, kavga başlar çocuklara sıçrar..şimdi bu işler böyle yürüyor ne yazıkki....

  YanıtlaSil
 2. Zeynep,
  değil mi ama zeynepcim..
  valla okuduğumda verilen tepkilere şaşırdım en başta kendimi düşündüm tabii.. yapabilir miydim böyle bir şeyi.. hiç sanmıyorum :/

  YanıtlaSil
 3. Var mı ki böyle insanlar hayatta?

  YanıtlaSil
 4. Acı bir itirafta bulunayım kendi adıma "evet ne şekilde yaşıyorsak öyle de yönetiliyoruz" kim ne tarafından isterse alsın....Teşekkürler paylaşım için canım mutlu pazarlar.

  YanıtlaSil
 5. Eski hikayeleri severim, eski diyorum çünkü günümüzün çamurundan kalmışsa da erdem görünememekte.Bunun gibi nicesini örneklediğimiz dinler tarihi dersi aklıma geldi.Kitabi dinlerin benzerliklerinden yola çıkılmış felsefi bir ders.Her tarihçinin zorunlu aldığı ve keyifle bitirdiği bir ders.

  Sağol seyhan sayende bu koşturmacada kitap eksikliğimizi senin güzel alıntılarınla gidermeye çabalıyoruz.Bizi ışığınla aydınlatmaya devam et kuzum.sevgiler...

  YanıtlaSil
 6. ne güzel de söylemiş Zeynep şimdi olacakları...ama ben kitabı merak ettim çok güzel anlatılmış sanırım detaylar sevgiler...

  YanıtlaSil
 7. Ben işin başka yerindeyim. Altın uğruna evlenmiş mi o iki zavallı genç? Bulunan altın küpüne lanet okumuş olabilirler:)))

  YanıtlaSil
 8. Reyhane,
  yok artık, şimdiki zamanda.

  Zeynep,
  aynı hissiyatlayız ;)

  Tarih84,
  ay lütfen canım benim ben senden faydalanmak için çırpınıyorum biliyorsun her tarihi bilgide aklıma geliyorsun ondan doğrulayayım diyorum yani lütfen ;)

  Burcu,
  farklı bakış açılarına şans vermek ufkumuzu genişletiyor işte ben bu kitabı okuyunca bire onu anladım..

  Nedret,
  biz işte bize bunu düşündürecek bir zamanda yaşıyoruz, suç bizim mi artık zamanın mı bilemiyorum :)

  YanıtlaSil
 9. İlginç ama tarih hep kazananların gözünden, kaleminden yazıldığı için bana inandırıcı gelmez:))

  YanıtlaSil
 10. Olmasi gereken ama boyle yasamayinca inanilmaz gelen ve cok etkileyen bir olay..Boyle kisiler olabilmek dilegiyle diyeyim ;)
  Bende Yavuz kitabini okuyorum buyazarin daha basindayim ama cok edebi yaziyor ya:)ki ben alanim olmasina ragmen karisik kurusuk cumlelerden yoruldum.Dur bakalim daha basindayim..

  YanıtlaSil
 11. okurken böyle insanlar bu zamanda da olsa keşke dedim

  ama sonra çocukları düşündüm gerçi o zamanda hep görücü usulü evlilik yani ya birbirleri ile evlenmek istemediyseler?

  bu hikayeden bunu mu çıkardın diyebilirsin bu yan düşünce oldu:)

  YanıtlaSil
 12. Dersaadet,
  yavuz tiryakioğlu diğerlerinin ağzındanda anlatıyor ama tabii ne kdr objektif anlatıyor tartışılır :)

  Nihalaslı,
  tam tersini düşünmüştüm ben yavuzu okuduğumda. anlatımı basit gelmişti ban kanuni yavuza göre daha ağdalı ama yavuza göre daha ağdalı anlatılmış bir kitap aklında bulunsun :)

  Yıldızım,
  birbirleriyle evlenmeseler dahi gönül ilişkisi yaşayıp evlenebileceklerini sanmamakla beraber yüzyıllar öncesine bu çağdan bakışımız başka türlü olamaz:) yani benimde aklıma gelmedi değil ;)

  YanıtlaSil
 13. Harold Lamb'in Muhteşem Kanuni kitabını okuyorum, bi bitsin şu senin okduğuna da başlıyayım diyorum, iyice sardım yahu! (:

  YanıtlaSil
 14. Modafobik,
  harikasın ya hu ;)

  YanıtlaSil
 15. Canim benim agdali degil yani anlasilmasi zor kelimelere bogmamis beni sikan nokta edebi bir dil kullanmasi.Gerci okumaya gece baslamistim onunla alakali olabilir.Aslinda buradan edebi dili sevmedigimi de anlama:)Senai Demirci yi okur musun bilmiyorum ama onun anlatimini severim mesala.
  Gerci basindayim adamin hakkini yemeyeyim.Kanuniyi almadan dusunucem bunu:)Sag ol

  YanıtlaSil
 16. Nerden nereye gelmişiz. Nasıl yozlaşmış, nasıl unutmuşuz insanlığımızı :( okurken çok üzülüyorum tatlım. Balık baştan kokar diye boşuna dememiş atalarımız. Ancak unuttukları bir şey var o da balığın başına giden kan gövdeden geçer.

  YanıtlaSil
 17. vay be, böyle şeyler de olmuş mu? inanamıyor insan doğrusu, çok etkilendim

  YanıtlaSil
 18. iyi düşünelim iyi olalım bence:) elimde Hürrem bak şimdi aklım kaydı bu kitabada:)

  YanıtlaSil
 19. Nihalaslı,
  işte sebep odur, gece okumaları olduğundan biraz daha edebi dedirtir :)))

  Yeşim,
  en azından farkımızı farkediyoruz yanlışlarımızın bilincindeyiz sanki.. bu da birşey gibi ;)

  Lupinin annesi,
  değil mi?!!

  Meyra,
  hürremi okuduysan bunuda okumalısın bak. farklı bir bakış açısı yakalamak adına ;)

  Phoebe,
  hayırlı olsun :)

  YanıtlaSil
 20. canım seni mimledim konu tam senlik umarım beğenip yanıtlarsın merak ediyorum:)

  YanıtlaSil
 21. Kesinlikle! tatlım malum hastalıkalr vs derken yoktum yeniden senin sen kokan ve mesajı gediğine on numaradan vuran paylaşımlarını özlemişim.

  YanıtlaSil
 22. Öyle ibretlik ki,şu anı düşünmek istemiyorum.Zaman ne kadar değiştirmiş herşeyi..

  YanıtlaSil
 23. Meyra,
  haklısın tam benlik :D

  Stil Direktörü,
  sende özlenildin ve merak edildin canım unutma bunu ;)

  Nehirccem,
  gerçekten biz büyüdük ve kirlendi mi dünya :/

  YanıtlaSil
 24. bu tür insanlar bu devirde var midir hala acaba cok merak ediyorum ?

  YanıtlaSil
 25. Sena,
  hadi diyelim biri bulunsun, o biri asla böyle birine denk gelemez...
  :/
  maalesef..

  YanıtlaSil

söz sizin...