8 Kasım 2017 Çarşamba

Kırmızı Şemsiyeli Kız

Size de oluyor mu söyleyin lütfen. Okumak, okumak ve okumak istiyorum.
Okuduğum şeyleri unutmayayım, yeni şeyler öğreneyim istiyorum.

Bu yazarın ilk kitabını okumamışım mesela. Aranızda muhakkak okuyanlar çıkacaktır; Kadife Çiçekleri Düşerken..
Yazar Susan Meissener, belli ki benim sevdiğim tarzda yazıyormuş ancak benim haberim bile yokmuş.

Bu kitap 2. dünya harbinde birbirinden ayrı düşen Londralı iki kardeşin  hikayesi.
Günümüzde açılan bir hikaye. Tarih öğrencisi Kendra'nın ikinci dünya savaşını yaşamış biriyle röportaj yapması gerekmektedir. Isabel 93. yaş gününde Kendra'yı ağırlar ve ona hayat hikayesini anlatır.
Savaş arka planda kalıyor desek doğrudur. Savaşın tek etkisi iki kardeşin ayrı düşmesi de diyebiliriz.
Savaş devam ederken ancak henüz İngiltere bombalanmamışken, Emmy ve ailesini tanıyoruz. Emmy'nin kız kardeşine annelik yapmasını, annesindeki eksiklikleri okuyor, babası hakkındaki gerçekleri merak ediyoruz. Çok fazla bilgi vermiş gibi olmazsam Charlotte gibi bir koruyucu aileye verilmesindeki şansı nasıl teptiğini ve bunun sonuçlarını öğrenip üzülüyoruz.
Daha neler neler..
Başarılı bir kitap.
Sadece bu iki zamanlı hikayelerde ben şeyi seviyorum.. iki hikaye olmasını. Hani günümüzde açılıp geçmişe gitmesi değil de.. bir bölüm günümüz hikayesinde bir bölüm geçmiş hikayede geçip sonunda birleşmesini seviyorum.
Bunu en güzel yapan da tabii.. Sarah Jio diyeceğim sanıyorsunuz ama Kimberley Freeman.
Sarah Jio'nun yeri de başka tabii. O da başka yönlerden iyi.

Neyse fazla uzattım, farkındayım. Güle güle okuyunuz.

1 yorum :

  1. kadife çiçekleri düşerken isimli kitabını okuyunca bende tam benlik bir yazar diye düşündüm ama elimdeki kitaplar çok birikince yazarın diğer kitaplarına bakma fırsatım olmamıştı. geçen gün arkadaşlarla kitap kulubümüzün aralık ayı kitabı için (kitap hırsızı ve sultanı öldürmek kitapları yüzünden ekim ve kasımda baya bunalmışken) ya dedim bize şöyle sarah jio tarzı, akıcı ve heyacanlı bir şey lazım. aklıma geldi, susan meisser in kitaplarına bir bakayım dedim, sadece iki kitabı oluğunu görünce şaşırdım doğrusu. (bu kadar güzel yazan bir yazarın daha çok kitabı olur diye beklentim vardı galiba) kırmızı şemsiyeli kız kitabın içeriğine göz atınca savaş olması acaba çok mu dramatik diye beni endişendirdi açıkcası. kitap hırsızı sayesinde 2.dünya savaşını baya bir yaşayınca kuluptekilere önermekten vaz geçtim, ama ilk fırsatta kendim okuyacağım. kadife çiçekleri düşerkeni okumadıysanız mutlaka tavsiye ederim. sevgiler

    YanıtlaSil

söz sizin...