29 Mart 2018 Perşembe

Türkiye'de Bilirkişi Olmak

Bir ürüne itiraz ettiğinizde, itirazınız bilirkişiye yönlendirilir.
Bu bilirkişiler vaktiyle bilirkişi olmak için başvurmuş, diğer işlerine devam ederken bilirkişiliğe de soyunmuş kişilerden oluşur ve duyduğuma göre maaşları da oldukça iyidir.
Burası Türkiye olduğundan bir kısım işin kaymağını yer, bazısı ne kadar çabalasa da aynı noktaya gelemez.

Neyse ne, benim de aldığım akıllı telefonla ilgili sorunlarım vardı. 
Bir yıldır kullanıyordum ve bir yıldan sonra kapanıp durmaya donmaya, arama yapmama arama kabul etmemeye başladı iki kere de servise gitti, ikinci servisten sonra şikayetlerim azalmış ancak geçmemişti. Neredeyse bir yıl dayandım ama baktım olacak gibi değil, garantisi dolmadan tüketici hakem heyetine başvurayım, dedim.
Servise her verişimde de bir hafta kaldı serviste. Düşünün bi', bir gün uzak duramadığınız telefonunuzdan bir hafta yoksun bir şekilde..
Hakem heyeti şikayetimi aldı fatura belgeleri fotokopileri dilekçe milekçe derken bekleyin dedi. Bu süre içinde telefonu da kullanmayın dedi. 
Tamam dedim. 
Aylar sonra bilirkişi incelemek için istedi benden. 
Şikayetlerimi anlattım.
Tamam dedi bir hafta 10 gün içinde dönüş yapacağım bir hafta geçti on gün geçti 2 hafta oldu, aradım tatildeymiş!!!
Tatilden sonra inceleyecekmiş benim telefonumu.
Bir hafta sonra geldi birkaç gün sonra da telefonumu alabileceğime dair haber yolladı.
Ben telefonu verirken dedim: Ben telefonumu ellemezsem sıkıntı yok ama işte diyelim whatsapptan yazışıyoruz o sırada da birkaç kişi yazdı hop benim telefon dondu.
Birkaç gün içinde bana haber gelince ben anladım ki bu -gerizekalı diyeceğim kusura bakmayın, anlamadı sorun yok diyecek. Çünkü benim telefonumla yeteri kadar zaman geçirmedi.
Bana eve karar geleceğini söyledi ve ben telefonumu alıp eve döndüm. Aylar sonra eve karar geldi, gerizekalı bilirkişi telefonun bir sıkıntısı olmadığı telefonun bazen çekmemesinin baz istasyonlarıyla alakalı olabileceğini falan filan belirterek normal bulmuş.
A be salak! Telefon çekmiyor değil mi, e ben açıp kapıyorum ve çekmeye başlıyor, bir cm bile kımıldamadan çekmeye başlaması nasıl baz istasyonlarıyla açıklanır?!
Deli oldum var ya aylarca uğraştırmalarına mı yanayım,  bir boktan anlamayan insanların bilirkişi olmalarına mı, bu sorumluluklarını yerine getirememesine mi yanayım bilmiyorum. Bir düşünün ya tatile gideceğin o gün belli olmadı ya, nasıl tatile gideceğini bile bile sizden telefonunuzu alıyor ve şu tarihte teslim ederim diyebiliyor? 
Ben ille beni haklı görsün de demiyorum ama bariz şeyler var, sen dalga geçer gibi ne baz istasyonundan bahsediyorsun İstanbul'un göbeğinde, yatağımda uzanmışken mesaj geliyor "arıyorum telefon kapalı ama mesaj iletiliyor bu nasıl iş?", diye. Telefonu açıyorum kapıyorum artık ulaşılabiliyorum? Hangi baz istasyonu?
E donup durmaları. Ondayken donmamışmış telefon. Durup ekrana öylece bakarsan donmaz tabii. Hiç açıp baktı mı o da var ya.
Neyse.
Allah karşınıza işini iyi yapan kişileri çıkarsın, devletin malı deniz deyip ahireti hiçe sayan asıl kerizleri değil.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

söz sizin...