10 Mayıs 2011 Salı

İsimle Ateş Arasında


Daha önce "Cam Irmağı Taş Gemi"yi okudum da burada yorumlamadım hani. Ne diyeceğimi bilemedim. Zira hanımefendinin ne anlattığından çok nasıl anlattığı önemli ki, bunu da ancak onu okuyarak anlayabilirsiniz.

Bu sefer yorumumu kendime saklamayı yediremedim az da olsa birşeyler demek niyetindeyim.

Nazan Bekiroğlu giderek hayranlığımı arttırıyor. Edebiyata olan hakimiyeti su götürmez. Peki bu tarih bilgisi nereden geliyor?
Böyle bir kitabı nasıl ve ne kadar zamanda yazıyor?
Neden şiir gibi yazıp beni utandırıyor?

Yeniçerinin kuruluşunu-yokoluşunu, o zamanda yapılan esame ticaretini, birkaç padişahın, bir kaç yeniçerinin ve garibim Mansur'un ağzından anlatıyor.

Bazı sayfaları anlamadığınızdan, bazı sayfalara ise doyamadığınızdan.
Tekrar tekrar okuyacağınız bir kitap olacak; her seferinde farklı yerlerin altını çizerek...

Alıntı yapmak isterdim ama o kadar çok ki! O kadar çok!


Şimdi geri dönüp "Cam Irmağı Taş Gemi"yi okumak zorundayım. Zorundayım işte :)

19 yorum :

 1. Header cok guzel olmus :)
  Nazan Bekiroglu`nin kitaplarini tek tek delilde ismini kocaman harflerle not etmeliyim defterime..Herkes bayiliyor cunku :)..

  YanıtlaSil
 2. header süper olmus sehyannn..
  sen mi yaptin ??

  YanıtlaSil
 3. hemen not alına ve tiz zamanda okuna :)

  YanıtlaSil
 4. Ben Nazan Bekiroğlu'na bir bakayım. Tarihi romana bence en iyi Amin Maalouf katıyor. Söylemeden geçemeyeceğim kitap kapağındaki Bayezıt portresini çok severim.

  YanıtlaSil
 5. nazan bekiroğlu'nu bir arkadaşımla sohbetim sırasında duymuştum. hiç okumadım. genelde roman tarzı sürükleyici şeyleri severim. sıkılacakmışım gibi geliyor, kötü bir önyargı ama...

  YanıtlaSil
 6. Nazan hanım benim okuduğum üniversitedeki türkçe bölüm hocasıydı..beş yıl evvel adını öyle çok duydum ki arkadaşlarımdan, ama hep çok zor sordu yaaa, şu kiabı nasıl okuyacağız nazan hoca verdi şeklinde...sonra hep korktum ondan..okul bitti baktım aa raflarda, önünden geçmeye bile korkuyorum şimdi:))

  YanıtlaSil
 7. Senin tavsiyelerin üzerine alıp okuduğum kitaplardan hiç beğenmediğim olmadı Seyhancım.Nazan Bekiroğlu'nun bu kitabını da okumalıyım demek oluyor bu.Ben Yusuf ile Züleyha'yı okumuş ve çok beğenmiştim.
  Ayrıca header'ın çok hoş olmuş:)

  YanıtlaSil
 8. 1.sorum: La'dan bile mi güzel?
  2.sorum: Blog logonun ( ya da giriş) değişmesi çok isabetli olmuş,beğendim, kim yapmışsa güzel yapmış.. ( Soruya benzemedi di mi?)

  YanıtlaSil
 9. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 10. Nazan Bekiroğlu'nu 2000 yılında Mor Mürekkeple tanıdım. Sadece okuyanların anlayacağı bir yazımdili ve tarzı var. 5 sayfada hiç bişey anlamamış ve boş gelmiş olabilir ama sonunda bir cümle yazar size 5 sayfayı unutturur. Edebi dili ve tarih bilgisi, derin cümleleri mükemmeldir. Sadece biraz karmaşıktır;)

  YanıtlaSil
 11. Ufff görseller yorum, e daha güzel olmuş buralar :)

  Öperim.

  YanıtlaSil
 12. önerine teşekkürler listeye aldım:))

  YanıtlaSil
 13. Kitap delisi Gizem,
  çok riskli aslında. çünkü ya çok seveceksin ya hiç :/

  Want more Fashion,
  yok canım header hediye :D

  Pembe fiyonk,
  :)) okuyunca kulağımı çınlat :D

  Dalga izleri,
  tarihi roman demek haksızlık olur bu kitaba. tarihi kitaplar kötüdür demiyorum- diyemem zaten bilen bilir pek severim- ama bu tarihi bir kitap değil zamanı osmanlı zamanı sadece..
  amin maalouf okuyamıyorum ben ya.. kapağından mı bilemiyorum ki :))

  Birgünlük,
  rahat okunabilen kitaplardan değil her cümle seni mest ederken yorabiliyor önyargılı olman çok normal çünkü riskli bi seçim diyorum ya ya seversin ya nefret edersin ama bi kere sevdin mi bırakamazsın diğer kitaplar lay lay lom gelir :)

  Zeynep,
  işte birileri de onun öüğrencisi olacak kadar şanslılar işte.
  zeynepcim gel sen beni dinle "la" yı bir oku... bak bu kitabı demiyorum onu bi oku :D

  YanıtlaSil
 14. kitap Kurdum,
  bunu duymaktan neden biran olsun bıkmıyorum :)) çok teşekkür ederim canancım biliyorum ki bunu da seversin "la" yı da :D

  Şebnem,
  "la" benim en sevdiğim kitaplar listesinde üst sıralarda yer alan bir kitap. onunla kıyaslamak bu kitaba haksızlık olmaz mı? :)
  ama biliyorum ki seveceğin bir kitap. bolca altı çizilesi bir kitap...
  headera... gelince bir sonraki postumda yazayım en iyisi ben :)

  Gürhan Gülez,
  boşuna uğraşma yetişemezsin dermişim sende beni izlemekten vazgeçermişsin oysa izlemeye devam etsen ne kdr esprili biri olduğumu görecekmiştin :)))
  aramıza hoşgeldin ;)

  İlknur,
  ve nokta en sevdiği imla işaretidir :)))

  Derkenar,
  aaa ama utanıyorumm :)

  Mavianne,
  aman efendim vazifemiz ;)))

  YanıtlaSil
 15. Header'ın çok fiyakalı,güle güle kullan canım :)
  Ama Seyhan zevkine öyle güveniyorum ki senin yüzünden ev kitap doldu,şimdi bu kitaplarıda okumak zarundayım,zorundayım işte :D

  YanıtlaSil
 16. Hayalci,
  ayy ayy ayyy ne güzel bunları duymak ama okuduğunu da bilmeliyim :))))
  kolaylarından başlaaaaa :)))

  YanıtlaSil
 17. Bekiroğlunun satırlarından ben de çok utanıyorum.Allah vergisi bişeyleri var Onun habire harcıyo işte yine Onun yolunda..Yine de bi kaç alıntı mest edebilirdi bizi :)

  YanıtlaSil
 18. "La" öyle çarpmıştı ki beni o hızla gidip Nun Masalları'nı almıştım. Benim için tam bir hayalkırıklığıydı sonrası. Ne kadar zor bir kitaptı, kabus gibi. Okuyamadım :( şimdi tekrar listeme yazıyorum fakat liste başı yapamayacağım ;)

  YanıtlaSil
 19. oh oh bütün kitap kurtları burda:)hemen alıncak listeme ekledim,çok fazla övülüyor bu nazan hanım kesin başlamam lazım

  YanıtlaSil

söz sizin...